Založ si blog

Alkohol – reklamovaná droga, ktorá zabíja

Je premyslene a lákavo zakomponovaný do množstva foriem, chutí, farieb či hustoty. Je nám predostieraný v obaloch od výmyslu sveta. Priateľ alkohol. Mok mokov, čo veky vekov ohlupuje ľudí. Pivo, víno či destilát – ohnivá voda, ktorá je dovolená bez náhľadu na to, čo spôsobuje. Má tvár anjela a pritom vystrája diabolské kúsky. Vkradne sa nenápadne do každej bunky tela a urobí si tam najprv prechodný pobyt. Hoci ťa zdvihnutý prst prozreteľnosti nabáda k opatrnosti, nedbáš na to. Zo svojho nájomníka máš samé skvelé pocity. A potom bez toho, že by si vôbec postrehol zmenu, sa stane niečo nečakané. On sa v tebe pohodlne zahniezdi. Zrazu zistíš, že sa ho už nezbavíš. Zistíš, že prechodný pobyt si úplne legálne zmenil na trvalý. A nielen to. Dokonca si uvedomíš, že ty sám už bez neho nemôžeš byť a staneš sa dobrovoľne jeho otrokom. Umiestniš ho na popredné miesto svojej existencie a naplno sa mu oddáš. Dovolíš mu ničiť lásku, rozbíjať priateľstvá, nosy i hlavy…vlastne to už nie si ty – to je už on, majster alkohol, metla ľudstva, vraždiaci nástroj hodnôt života i jeho ideí. Núka sa nám otvorene takmer zo všetkých strán, jeho používanie je úplne legálne. Stačí, aby si mal osemnásť a môžeš! Skvelé! Len taká malá prekážka a potom už môžeš svoj život spojiť s ním trebárs aj navždy.

Čo toto vlastne je? Zo všetkých strán počúvame o škodlivosti akejkoľvek drogy a pritom tolerujeme alkohol? Aký je rozdiel medzi alkoholizmom a drogovaním? Len to, že drogovanie je širší pojem. Alkoholizmus stojí na popredných miestach drogových závislostí. Zaradili sme ho do akéhosi prihlúpleho regála, ktorý má názov legálne drogy. Spojenie legálna droga mi znie ako oxymoron niečo podobné bielej tme, živej mŕtvole alebo humanitárnemu bombardovaniu. Uf. A čo je najväčšia tragédia vo vzťahu k tomuto legálnemu drogovaniu je to, že sa nám ponúka nielen voľným predajom ale dokonca aj v reklamách. Absurdné. Nestačí, že droga je legálna, ale zo všetkých strán sa nabáda otvorene k jej použitiu. Svet ľudí je fakt pomýlený. Pozvi slnko ďalej – vskutku úchvatná výzva k popíjaniu alkoholu, k drogovaniu. Pýtam sa teda, prečo to je tak? Prečo je droga legálna? Prečo sa zatvára za marihuanu a prečo sa alkohol reklamuje? Že vraj to má nejakú logiku, že štát alkohol predávať musí, že inak by sa stalo to či ono. Ja nechápem. To, čo sa deje pod vplyvom alkoholu, následkom jeho dlhodobého požívania, koľko štát vynaloží na liečenie takto drogovo závislých, to nikto nevidí? Nie je to príliš vysoká daň za prihlúple legalizovanie a reklamovanie drogy? Nie je „pridanou hodnotou“ tejto benevolentnosti množstvo vrážd, samovrážd, dopravných nehôd, skrachovaných existencií, súdnych procesov…???

Hovoríme si páni tvorstva a nedokážeme udržať vládu ani nad tou prostou vecou, akou sú peniaze. V konečnom dôsledku nám vládnu oni – umelo vytvorený tovar – prostriedok k získaniu iného hmotného či duchovného tovaru. Dobre, sú tu, vraj sú nutnosťou, ok, ale prečo majú nad nami takú obrovskú moc a prečo kvôli peniazom robíme také scestné veci? Reklama na drogovanie!? Záleží nám na ceste, akou pôjdu naše deti? Povieme si každý: „ja svoje deti uchránim,“ no to nie až také jednoznačné. Zahrnúť láskou, ukázať cestu, usmerniť, pomôcť, to všetko so dá, ale nikto nikdy neovplyvní to, čo si zoberie dieťa z „ulice“ a ani v akej miere. Jednoducho povedané svet biznisu nám zo všetkých strán ponúka veľmi „príjemnú“ cestu k drogovaniu a poniektorí (je ich stále viac) jednoducho podľahnú. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) alkohol zaviní smrť až 55-tisíc mladých Európanov ročne. Štúdia o požívaní alkoholu detí školského veku v Európe bohužiaľ konštatovala, že v alkoholizme v Európe vedú české deti, kde  už v 4. ročníku základnej školy má opakované skúsenosti s alkoholom asi 35 percent z nich. A tak sa z detí stávajú alkoholici bez toho, aby si uvedomili, čo robia alebo lepšie povedané, čo sa to vlastne s nimi deje. No a potom stretávame na uliciach 30. ročných starcov. Viac ani písať netreba. Iba slogan „Pozvi slnko ďalej“ spolu s iným sloganom „Nedovoľte ani slnku vyjsť bez toho, aby ste na tom nezarobili“ mi rezonujú neustále hlavou. A jednoducho nechápem. Čo má vlastne slnko spoločné s týmto ľudským chaosom a kde sú hranice…?metaxa500

Milan Rúfus – Ako stopy v snehu

06.03.2013

Básnická zbierka majstra Milana Rúfusa "Ako stopy v snehu" pozostáva z dvoch častí: "Záhadný vzorec bytia" a "Dar a bremeno". Vstupným portálom pre ňu sú básne pod názvom "Moje dni" a "Stopy viac »

Daniel Hevier – Básne z reklamnej kampane na koniec sveta

22.02.2013

Básne z reklamnej kampane na koniec sveta z autorskej dielne Daniela Heviera vyšli vo vydavateľstve HEVI v roku 1996. Názov vydavateľstva ako i priezvisko básnika evokujú k prepojeniu reflexií viac »

triblavina,kamion,dialnica D1

Súvislá diaľnica do Košíc bude skôr cez Maďarsko ako cez Slovensko

11.12.2018 21:23

Bratislava a Košice budú prepojené súvislou diaľnicou minimálne o päť rokov skôr cez územie Maďarska než cez Slovensko.

štrasburg, streľba

Na vianočných trhoch v Štrasburgu sa strieľalo, hlásia obete

11.12.2018 21:17, aktualizované: 23:48

Šlo o teroristický útok, pri ktorom zahynuli najmenej dvaja ľudia, ale niektoré zdroje hovoria až o štyroch mŕtvych.

francúzsko, žlté vesty

Egyptská vláda údajne zakázala predaj žltých viest v obavách z demonštrácií

11.12.2018 20:27

Zakázané predávať žlté vesty majú obchodníci jednotlivcom, nie firmám.

donald trump

USA zaradili Pakistan na zoznam krajín porušujúcich náboženské slobody

11.12.2018 19:32

Presun na čiernu listinu umožňuje, aby USA na Pakistan uvalili sankcie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 74840x
Priemerná čítanosť článkov: 2495x

Autor blogu

Odkazy